گروه آموزشی راز کنکور
مشاوره تخصصی

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

جمعه 02 شهريور 1397


چگونه احساس بیهودگی و خستگی و خواب آلودگی به هنگام درس خواندن را تجربه نکنیم؟

به بخش های زیر توجه کنید و حتما آن ها را امتحان کنید.

بخش اول:فضای مناسب درس خواندن را برای خود فراهم کنید.

1)مکانی آرام پیدا کنید تا تمرکز شما بر هم نخورد:

این مکان میتواند کتابخانه یا اتاق شما یا حتی محلی در خانه باشد که شما یقین دارید در این محل هیچ سروصدایی وجود ندارد. و از مکان هایی که حس میکنید دیگران برای شما سروصدایی یا مزاحمتی ایجاد میکنند(مخصوصا از طرف دوستان خود)به شدت دوری کنید.

2)وسایل درس خواندن را آماده کنید:

هر دانش آموزی برای درس خواندن نیاز به وسایلی همچون(مداد،خودکار،ماژیک و دفترچه یادداشتو...)دارد البته این نوع از وسایل بستگی به خود هر دانش آموز دارد.سعی کنید این وسایل را همواره آماده داشته باشید تا اگر به آنها در حین درس خواندن احتیاج پیدا کردید لازم نباشد به دنبال آن بگردید و از محل درس خواندن خود خارج شوید.(در این صورت تمرکز شما برهم خواهد ریخت).

3)مقداری آب و تنقلات کنار خود بگذارید:

وقتی بدن انسان سیراب میشود کاراییش افزایش می یابد.پس سعی کنید به هنگام درس خواندن آب مصرف کنید تا میزان آب بدنتان تامین شود.

همچنین از تنقلات سالم مثل آجیل و میوه هم در کنار خود داشته باشید.(اندازه این مواد به قدری نباشد که مدام در حال خوردن آنها باشید این کار تمرکز شما را از روی درس خارج میکند).

برای اینکه انرژی بدن خودتان را تامین کنید در هنگام درس خواندن از فست فود و پیتزا و همچنین کیک و شیرینی خودداری کنید(این مواد انرژی بدن شما را برای مدت کمی بالا نگه میدارد و کم کم باعث خواب آلودگی در شما میشود).

بخش دوم:عوامل حواس پرتی را از بین ببرید.

1)لباس راحت بپوشید:

سعی کنید با لباسی که در آن احساس راحتی میکنید و برای شما حواس پرتی ایجاد نمیکند(مثلا روی لباس چیزی باشد که مدام توجه شما را جلب میکند)شروع به درس خواندن بکنید.

2)تلفن همراه خود را در حالت سکوت بگذارید:

زمان درس خواندن زمان مناسبی برای صحبت کردن با دوست و فامیل نیست.اگر کسی از قبل نگران شماست کافیه قبل از درس خواندن او را مطلع از درس خواندن خود کنید و گوشی خود را در حالت سکوت گذاشته و دور از دسترس خود نگه دارید(اگر تلفن همراه کنارتان باشد احتمال دارد مرتبا آن را چک کنید).

3)اگر به کامپیوتر خود برای درس خواندن نیازی ندارید،آن را خاموش کنید:

روشن بودن کامپیوتر شما را وسوسه میکند تا از آخرین اخبار و صفحه های ورزشی و...دیدن کنید.(در نهایت میبینید زمان زیادی را تلف کرده اید).

حال اگر شما برای تحقیق درسی باید وب سایت خاصی را مطالعه کنید،میتوانید از صفحه های آن پرینت بگیرید.

یا اگر میخواهید مطلب خاصی را در نرم افزار ورد تایپ کنید میتوانید اینترنت خود را به طور موقت قطع کنید.

منبع:www.wikihow.com (با کمی تغییر و تلخیص)

کاظم قلم‌چی: چگونه با فرزندمان گفتگوی موثر داشته باشیم!

جمعه 13 آذر 1394

 

کاظم قلم‌چی: چگونه با فرزندمان گفتگوی موثر داشته باشیم!

9 آذر 1394، جلسه‌ای برای اولیای دانش‌آموزان تهران با حضور کاظم قلم‌چی برگزار شد. بخشی از صحبت‌های ایشان خطاب به اولیا، در زیر آمده است:

اولیا کارهای زیادی برای فرزندانشان انجام می‌دهند اما گاه قادر به بیان آن‌ها نیستند. اگر شما به عنوان اولیا علاوه بر دانش ضمنی، دانش آشکار داشته باشید کارهایی که برای فرزندانتان برای موفقیت آن‌ها می‌کنید اثربخش‌تر می‌شود.

 برخی از اولیا جدی هستند و برخی مهربان، برخی از پدر و مادرها تقریبا در اکثر موارد از منظر آموزشی نظرات مشابهی به هم دارند و برخی اختلاف نظر دارند ما تاکیدی بر ارجحیت هیچ‌کدام بر دیگری نداریم هرطور که هستید باشید فقط عملکرد بهتری داشته باشید. تاکید من بر این است که بهترین خودتان باشید.

ادامه مطلب

روش هایی برای تقویت حافظه

چهارشنبه 06 آبان 1394

آیا گاهی فراموش می کنید که دسته کلیدتان را کجا گذاشته اید یا سر امتحان های مهم پاسخ سوالات را به خاطر نمی آورید؟ خوشبختانه یک سری کاریی وجود دارد که با انجام آنها می توانید حافظه تان را بهبود ببخشید.

قبل از آزمون مهم بعدی تان، سعی کنید تا چند تا از این تکنیک های معتبر تقویت حافظه را امتحان کنید. این استراتژی هایی که به لحاظ عملی و پژوهشی اثبات شده اند می توانند تا حد زیادی باعث تقویت حافظه شوند، به خاطر آوردن را بهتر و بیشتر کنند، و نیز باعث افزایش حفظ و نگهداری اطلاعات شوند.

 

 

http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

خلاصه برداری

یکشنبه 26 مهر 1394

خلاصه برداری

 

                                                                                     خلاصه برداری


یکی از روش هایی که دانش اموزان باید به آن توجه داشته باشند خلاصه برداری از جزوه ها و کتاب درسی است. خلاصه برداری یعنی جمع آوری نکات اصلی یک نوشته به طوری که هدف نویسنده را در یابیم به عبارتی دیگر خلاصه برداری یعنی نوشتن کاملترین، صحیح ترین و مفیدترین مطالب به زبان و کلمات خودمان
اهمیت خلاصه برداری:
خلاصه برداری به عنوان استخوان بندی و اسکلت یک موضوع تلقی می شود، برای فهم دقیق و بهتر مطالب ما را یاری می کند، مهمترین وسیله برای پیشرفت در آموزش و یادگیری محسوب می شود، از اتلاف وقت اضافی در حین مطالعه جلوگیری کرده و بازدهی یادگیری را افزیش می دهد، در تمرکز حواس برای یادگیری مطالب کتاب مفید است، خلاصه برداری از درس در حقیقت نوعی تکرار درس نیز می باشد که باعث می شود افراد مطالعه را با اندیشه انجام دهند

 انواع خلاصه برداری:
 -
خلاصه برداری به شکل یادداشت در کلاس: یادداشت هایی که ضمن شنیدن درس معلم و یا خواندن کتاب برداشت می شود راهنمای اصلی در کار مطالعه و فراگیری به حساب می آید و برای درک دقیق تر و بهتر مطالب ما را یاری می کند. توصیه می شود به هنگام یادداشت برداری در کلاس سعی کنید به بحث کلاس، سوالات دانش اموزان، تصاویر و مطالب نوشته شده بر تخته سیاه کاملا توجه نمایید. سعی شود بیشتر نکات اساسی را یادداشت کنید و مطالبی که قابل فهم نیست همان موقع رفع شود و مباحث را به زبان خود یادداشت کنید تا بهترین خلاصه بدست آید
 -
حاشیه نویسی و یادداشت برداری در کتاب: حاشیه نویسی در کتاب باعث می شود نکات مهم هر صفحه زودتر در نظر آید .در حین خواندن کتاب مطالب مهم را در حاشیه انها یادداشت کنید، روش علامت گذاری مخصوص به خود ابداع کنید و همیشه آن را بکار ببرید، پس از اقدام به علامت گذاری یک مفهوم اجمالی از موضوع بدست آورید، زیر نکات اساسی خط بکشید و نکات جزئی را در حاشیه بنویسید و از علامت گذاری تمام جمله بپرهیزید.
 -
خلاصه برداری تلفیقی یا تکمیل نویسی: هدف از این نوع خلاصه برداری تهیه یک جزوه کامل از تمامی مطالب و منابع درسی است.
چند نکته در مورد خلاصه برداری:
- بهترین خلاصه خلاصه ای است که توسط خود شما و با کلمات خودتان نوشته شود
- خلاصه برداری نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارد و مسلما در اول کار نخواهید توانست خلاصه های مفید و جالبی به دست آورید بلکه بعد از مطالعه تمام مطالب مورد نظر تهیه شود
- خلاصه به معنای یادداشت مطالب متن و کلمات خود متن نیست بلکه به معنای یادداشت مطالبی است که خودمان فهمیده و درک کرده ایم
- جهت جلوگیری از اتلاف وقت برای کلماتی که به دفعات تکرار می شوداز علامت مخصوص استفاده کنید و دقت شود در همه جا به یک معنا باشد
 
- نکات مهم را به هر نحو ممکن یادداشت کنید
- همیشه مقداری از صفحه را برای نکات احتمالی اضافی که بعدا با آنها برخورد می کنید در نظر بگیرید
 
- برای خود فهرست تهیه کنید که به مطالب سریع دسترسی پیدا کنید
 
- هر آخر هفته خلاصه های مهم را حتما مورد مطالعه قرار دهید

یک لیست تهیه کنید

پنجشنبه 16 مهر 1394

 گاهی اوقات خیلی چیز‌ها را از قبل شنیده‌ایم و می‌دانیم ولی ممکن است آن‌ها را در کوچه پس کوچه‌های ذهنمان فراموش کنیم. می‌خواهم تمرینی به شما ارائه دهم تا کارهایی را که باید انجام دهید به خاطر آورید.مسلماً کارهایی هست که باید انجام دهید که آن‌ها را انجام نداده‌اید. برگه‌ی سفیدی بردارید و فهرستی از کارهایی را که باید برای بهتر شدن وضعیت‌تان انجام می‌دادید و ریز کاری‌هایی که باید در درس خواندن رعایت می‌کردید و هر آن‌چه لازم است انجام دهید ولی تا به حال نشده یا فراموش کرده‌اید بنویسید.تیترهای کلی را بنویسید و هر کدام را که کامل انجام می‌دهید کنارش علامت بزنید و هر کدام ناقص است یا اصلاً انجام نداده‌اید توضیح دهید و علتش را هم بنویسید. این کار فقط چند دقیقه زمان می‌برد ولی یک شمای کلی از عملکردتان را ارائه می‌دهد.لیست هفتگی پیگیری عملکرد دانش‌آموز: - انجام روزخوانی هر درس به طور پیوسته و منظم- اهمیت دادن به هر درس به اندازه‌ی خودش و کنار نگذاشتن هیچ درسی- پر کردن دفتر برنامه‌ریزی به صورت روزانه و بررسی آزمون و پر کردن کتاب خودآموزی با نکات و سؤالات مهم و ... بعد از هر آزمون - پیدا کردن و بررسی اشکالات و کمی و کاستی‌های آزمون‌ها- یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی و تهیه‌ی درخت دانش‌ برای درس‌ها- توجه و آگاهی کامل از برنامه‌ی راهبردی آزمون و هماهنگ کردن برنامه‌ی مدرسه و برنامه‌ی آزمون - دانستن نقاط قوت و ضعف در درس‌ها به تفکیک فصل یا درس- منابعی که مطالعه می‌کنیممی‌توانید موارد بیش‌تری به این لیست اضافه کنید ولی این کار را حتماً انجام دهید؛ زیرا باعث یادآوری وظایف و کارهای‌تان می‌شود و از همه مهم‌تر شما را از وضعیت‌تان آگاه می‌کند. سعی کنید هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید و عملکرد هفتگی‌تان را بررسی کنید.

بابرنامه باشید تا به هدفتان برسید

سه شنبه 24 شهريور 1394

بابرنامه باشید تا به هدفتان برسید

وقتی با دانش‌آموزان باب آشنایی را باز می‌کنم، اولین موضوعی که از آن صحبت می‌کنم و اهمیت آن را توضیح می‌دهم برنامه‌ریزی است. برای موفق بودن در هر کاری شرط اول، برنامه‌ریزی است؛ کار بزرگی که ما آن را به کمک دفتر برنامه‌ریزی آسان کرده‌ایم و ابزاری که قدرت خودشناسی، اعتمادبه‌نفس و فرصتی برای افزایش ظرفیت مطالعاتی را برای شما به همراه دارد. وقتی در پایان هر روز و هر هفته مجموع ساعات مطالعه‌تان را ببینید، متوجه می‌شوید که چه‌قدر ذهنیت دقیقی از توانایی و شرایط خود دارید. به‌راحتی متوجه می‌شوید که با هر میزان ساعت مطالعه به چه اندازه نتیجه خواهید گرفت. در پایان هفته با یک نگاه می‌توانید عملکرد خود را توصیف و توانایی‌تان را ارزیابی کنید و با نوشتن نقاط قوت و ضعف خود به خودشناسی دست خواهید یافت.

هر روز که به هر دلیلی نتوانستید مطالعه کنید یک علامت تعجب بزرگ و قرمز (!) یا یک صفر بزرگ با دو خط تیره در اطرافش در ستون مربوط به آن روز قرار دهید. کار فوق‌العاده جالبی است. با این روش کم کم تعداد روزهایی که مطالعه ندارید کم‌تر خواهد شد. تصمیم بگیرید هر طور شده حداقل روزی نیم‌ساعت درس بخوانید تا صفر نباشید. به مرور زمان با تکرار و تمرین این ساعت افزایش می‌یابد.

شما لایق بهترین‌ها هستید. همیشه بیست باشید!

راهکار‌های افزایش تراز (1)

یکشنبه 22 شهريور 1394

راهکار‌های افزایش تراز (1)

ارزیابی کارنامه و افزایش تراز

اغلب دانش‌آموزان کانونی به امید درصد بیش‌تر و تراز بهتر در آزمون‌های بعدی جمعه سر جلسه‌ی آزمون حاضر می‌شوند. برای افزایش تراز روش‌ها و راه‌حل‌های ساده‌ای وجود دارد که گاهی به دلیل سادگی، به چشم نمی‌آید. اولین روش افزایش تراز، بررسی کارنامه‌ی آزمون‌ها و درصدهایی است که با ساعت مطالعه رابطه‌ی مستقیم دارد. با کمک صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی و تراز هر درس متوجه می‌شوید که هر چه زمان برای یک درس گذاشته‌اید درصد بهتری نسبت به درس‌های دیگر گرفته‌اید. پس لازم است برای چیدمان بهتر برنامه‌ریزی  تعادل مطالعه‌ی درس‌ها را رعایت کنید. این بدان معنی نیست که ساعت یکسانی را برای همه‌ی درس‌ها قائل شوید، بلکه باید برای هر درس بنا به اهمیت آن در کنکور زمان مطالعه‌ی مناسب را در نظر بگیرید. برای مثال مقدار ساعت مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی نسبت به عمومی در این زمان بیش‌تر است و در هفته‌ی اول باید برای درس‌های اختصاصی بیش‌تر وقت گذاشت. هر چه به آزمون نزدیک می‌شویم زمان عمومی را افزایش دهید. نکته‌ی‌ قابل توجه این است که هر چه تعادل ترازهای درس‌ها و درصد‌ها حفظ شود باعث افزایش تراز می‌شود.

تکنیک دو خودکار

جمعه 23 مرداد 1394

 

هنرستانی ها: تکنیک دو خودکار

 

تکنیک دو خودکار

شما دانش آموزان می توانید با استفاده از این تکنیک در منزل زمان خود را تعیین و ذخیره نمائید برای استفاده از این تکنیک به شیوه ی زیر عمل می نمائیم.

در ابتدا تعدادی تست تعیین می کنیم و زمانی برای زدن آن معین می کنیم مثال 10 تست از درس ریاضی به مدت 10 دقیقه و سپس شروع به تست زدن می نمائیم در ابتدا با خودکار آبی تست می زنیم بجایی می رسیم که زمان به اتمام می رسد ولی هنوز از تست ها تعدادی باقی مانده که می بایست رنگ خودکار خود را تغییر دهیم و بدون اینکه زمان را نگه داریم به تست زدن خود ادامه دهیم و بعد از پایان تست ها به زمانی که اضافه گذاشته ایم دقت می کنیم و بر تعداد تست هایی که خارج از زمان زده ایم تقسیم می کنیم و باید در تمرین های بعدی زمان خود را محدود تر کنیم.

سه گام تا موفقیت پایدار

جمعه 23 مرداد 1394

 

سه گام تا موفقیت پایدار

گاهی برخی از سؤالات جرقه‏ای در ذهنمان به وجود می‏آورند و ما را به سمت و سویی سوق می‏دهند؛ اما دسته‏ای دیگر از سؤالات هم هستند که نه‌تنها مسیر را مشخص نمی‏کنند بلکه بیش‌تر باعث سردرگمی می‏شوند. مثلاً این سؤال که آیا دوست دارید موفق شوید؟ مسلما همه دوست دارند موفق شوند و هیچ کس آرزوی شکست نمی‏کند. پس باید به گونه‏ای دیگر این سؤال را مطرح کرد: «شما به چه چیزی موفقیت می‏گویید؟»

واقعیت این است که شرایط، علایق، استعداد و توانایی افراد متفاوت است؛ بنابراین موفقیت برای هر کسی شکل خاص خود را دارد و بهتر است که هر کس خودش موفقیتش را تفسیر و مسیر آن را مشخص کند. اما چگونه؟

 • خودت را بشناس!

هدف شما موفقیت تحصیلی است. پس باید شرایط تحصیلی خود را به طور دقیق شناسایی کنید. آزمون 25 تیر به شما کمک کرد تا جایگاه واقعی خود را دریابید و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. آیا در یادگیری مشکل دارید؟ تعادل‏ها را رعایت کرده‏اید؟ تکنیک‏های تست‏زنی را می‏دانید؟

 • به مسیر آگاه باشید!

این عالی است که برنامه‌ی راهبردی را نقشه‌ی راهتان قرار داده‏اید. اکنون شما اطمینان دارید که تا پایان راه هیچ چیزی را از قلم نمی‏اندازید. این آگاهی به شما آرامش و تمرکز ذهنی می‏دهد.

 • آهسته و پیوسته برو!

ما معمولاً فقط نتیجه‏ها را می‏بینیم و به هزاران دلیل یک نتیجه توجهی نمی‏کنیم. نفر اول مدرسه، نفر اول در امتحانات نهایی یا حتی نفر اول کنکور یک‌شبه و با معجزه اول نشده‏اند. آن‌ها هم روزی در جایگاه امروز شما بودند و پله‏ها را یکی یکی و با دقت طی کردند تا به پیروزی رسیدند. آهسته و پیوسته رفتن را ملکه‌ی ذهنتان قرار دهید. ذهن شما گنجایش بی‏نهایت مطلب را دارد. به شرط آن‌که با رعایت اصول یادگیری و در بازه‏های زمانی مناسب مطالعه کنید. برنامه‌ی راهبردی، زمان، ترتیب و توالی منطقی و مفیدی را برای شما در نظر گرفته است.

سحرخیز باش تا کامروا باشی

جمعه 23 مرداد 1394

 

سحرخیز باش تا کامروا باشی

درست است که تابستان، این فصل مورد علاقه‌ی دانش‌آموزان، یادآور شادی‌ها، خاطره‌ها، اوقات فراغت‌هایی برای رفع خستگی‌های نه ماه تحصیلی با خواب نیم‌‌روزی، کلاس‌های سرگرم‌کننده، سفرها و خلاصه هر چیز خوبی است که برای تجربه‌ی دوباره‌اش یک سال تحصیلی را به‌خوبی جنگیده‌اید تا بتوانید با طیب خاطر از موهبت‌های این فصل همیشه خوب و مهربان و آرام و گرم بهره ببرید؛ اما عده‌ای از دانش‌آموزان را می‌بینم که به مطالعات شبانه و خواب‌های روزانه در مدت‌زمان طولانی می‌پردازند.

دوستان عزیز! سعی کنید عادات خوب و مؤثر مانند مطالعه از صبح زود، سحرخیزی، خوردن صبحانه‌ی مناسب و خواب به‌موقع شبانه را در خود ایجاد و تقویت کنید؛ زیرا داشتن سبک زندگی سالم و صحیح از شروط لازم برای دست‌یابی به موفقیت است. از همین امروز مطالعه‌ای بر سبک زندگی‌تان انجام دهید و ببینید چه‌قدر تا سبک زندگی سالم و صحیح که لازمه‌ی موفقیت است فاصله دارید. آن‌گاه کم کم دست به کار شوید و شروع به تغییر کنید تا پیروزی را از آن خود سازید.

درس‌های عمومی را در تابستان بخوانید

چهارشنبه 24 تير 1394

 

درس‌های عمومی را در تابستان بخوانید

یکی از برنامه های ویژه برای دانش آموزان سال چهارم مطالعه ی درس های عمومی و استفاده از کتاب زرد عمومی در تابستان است.

شاید با خود بگویید چون درس های عمومی فرار هستند مطالعه ی آن ها در تابستان ضرورتی ندارد. ولی لازم است به منطق این برنامه هم توجه داشته باشید.

اگر به برنامه ی تابستان نگاه کنید خواهید دید که علاوه بر سوالات معمول برای هر درس ، در هر آزمون یک مجموعه سوال از کنکورهای سال های قبل را در آزمون خواهید داشت. هدف از مطالعه ی عمومی ها و حل سوال های کتاب زرد عمومی آشنایی با سبک سوالات است. در واقع دانش آموز طی مطالعه ای که خواهد داشت به نحوه ی طرح سوالات و قسمت های سوال برانگیز کتاب پی می برد و در طول سال مطالعه ای هدفمند را تجربه خواهد کرد.

همچنین مرور جلد دوم کتاب زرد عمومی باعث آشنایی هرچه بیشتر با نکات آموزشی و کلیدی می شود.

از کانون تا قله‌ی موفقیت با کانون

جمعه 19 تير 1394

 

 

می‌خواهم داستان موفقیت دختری را از زبان خودش بنویسم. دختری از یک خانواده‌ی فرهنگی و کانونی که سربلندی برای خانواده و افتخاری برای کانون خلق کرد. داستانی که من برایش سر تعظیم فرود می‌آورم.

ندا مفتاح هستم. متولد 1360 از شهر گرگان از پدر و مادری معلم و نماینده‌ی کانون قلم‌چی در گرگان.

 

    http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

آیا تو یک ماه آخر میشه معجزه کرد؟

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394

برداشتی از همایش انگیزش تحصیلی دکتر افشار

 

 

 

مشکل بشر از آنجا شروع شد که وجود داشت، اما ندید، گفته شد اما نشنید. داوطلب عزیز مطلب زیر را در هر جایگاهی که هستی بخوان

ای ابرها، ای سایه ها رحمت،

من،زیر باران نور،تن خسته ام را به دست نوازش بادها خواهم سپرد

احساس ام را زیر ترانه های لطیف ات،

پرواز خواهم داد. تا کجای زمین مرا خواهی برد.


http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

تست روان‌شناسی: شنونده خوبی هستید یا نه؟

جمعه 18 ارديبهشت 1394

 

تست روان‌شناسی: شنونده خوبی هستید یا نه؟

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند خوب شنیدن هنر است.  آیا آخرین باری را به یاد دارید که مشغول صحبت با کسی بوده‌اید و حس کرده‌اید او فقط مقابل شما حضور دارد و به حرف‌هایتان گوش نمی‌کند؟

اگر می‌خواهید بدانید چقدر شنونده خوبی هستید، به سوالات آزمون زیر پاسخ دهید:

 http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

تمرکز در 5 دقیقه

جمعه 18 ارديبهشت 1394

 

رسیدن به آرامش در 5 دقیقه

ظرف غذا از دست تان سر خورده و در وسط آشپزخانه ريخته است؟ تلفن ميز کارتان مرتب زنگ مي خورد ودست تان بند است؟ چاي روي شلوارتان ريخته، آن را کثيف کرده و جلسه تان 10 دقيقه ديگر شروع مي شود و شما هنوز تايپ گزارش تان را هم تمام نکرده ايد؟ همه خانه تان به هم ريخته است و مهمان ها تا 10 دقيقه ديگر مي رسند؟

-

اشتباه نکنيد حالا وقت آن است که آرامش پيدا کنيد! سفر به يک جزيره خوش آب و هوا، پياده روي در جنگل يا لب ساحل در يک آخر هفته رويايي راه حل ايده آلي براي خداحافظي با نگراني ها و استرس هاست ولي خيلي وقت ها ما فقط 5 دقيقه يا کمتر وقت داريم تا خودمان را پيدا کنيم و به آرامش برسيم. راهش را بلد نيستيد؟ نگران نباشيد ما 8 روش را براي رسيدن به آرامش براي تان پيدا کرده ايم.

1 - تمرکز : نيازي نيست به سراغ دشت و کوه برويد! 5 دقيقه سکوت و آرامش مي تواند به شما در انجام بقيه کارهاي تان کمک زيادي کند. شواهدي وجود دارد که نشان مي دهد اختصاص دادن يک زمان کوتاه براي آرامش و سکوت در طول روز مي تواند افسردگي و استرس را در افراد کاهش دهد. روي تنفس تان، تمرکز و احساس کنيد همه اضطراب ها از وجودتان خارج مي شود.

2 - شمارش معکوس: وقتي نگراني هاي تان بيش از حد شد، سعي کنيد از يک تا 10 بشماريد و سپس شروع به شمارش معکوس کنيد. وقتي مشغول شمردن و تمرکز روي اعداد هستيد، فکر مصاحبه هاي کاري و مشغله هاي ديگر خانه تان کمرنگ تر مي شود.

3 - بستن چشم ها: کافي است در شلوغي و هياهوي روزمره چند دقيقه پلک هاي تان را روي هم بگذاريد. اين کار يکي از روش هاي بسيار آسان براي به دست آوردن آرامش و تمرکز است.

4 - نفس عميق کشيدن: نفس هاي آرام، شمرده و عميق به کاهش فشارخون و ضربان قلب کمک مي کند. سعي کنيد روش هاي مختلفي را براي عميق نفس کشيدن امتحان کنيد. همچنين شما مي توانيد سراغ آب خنک هم برويد. وقتي استرس و اضطراب سراغ تان آمد، مقداري آب خنک روي مچ دست تان بريزيد و کمي هم به پشت لاله گوش‌تان بزنيد. اين کار کمک مي کند در تمام بدنتان احساس آرامش کنيد.

5 - تنهايي: بعضي افراد فقط به 5 دقيقه زمان براي تنها ماندن نياز دارند تا بتوانند افکارشان را مرتب و آرامش پيدا کنند. يک جاي خلوت پيدا کنيد و به يک برنامه ريزي مناسب براي انجام کارهاي تان فکر کنيد.

6 - تماشاي منظره بيرون: قرار نيست به کوچه يا خيابان برويد تا حال تان را متحول کنيد. وقتي اوضاع کمي پيچيده شد، کار را فقط براي 5 دقيقه رها کنيد و از پنجره منزل يا محل کار نگاهي به بيرون بيندازيد. نگاه کردن به مناظر طبيعي مانند درخت ها، پارک هاي عمومي و رفت و آمد مردم خيلي بيشتر از نگاه کردن به تلويزيون مي تواند فکر شما را آرام کند و اضطرابتان را کاهش دهد.

7 - بخنديد: «من؟استرس؟چي مي گي؟! ها ها ها» خنده يکي از راه هاي عالي براي مبارزه با استرس است. يک کتاب پر از لطيفه هاي خنده دار کنار دست تان داشته باشيد يا حتي سري به سايت هايي که کليپ هاي خنده دار دارند، بزنيد.

8 - بو کنيد: حتما شما هم موافقيد که عصباني بودن آن هم وقتي مشغول بو کردن گلي هستيد، کار خيلي سخت و دشواري است! يک گلدان پر از گل هاي محبوب تان را نزديک ميز کار قرار دهيد و هرگاه احساس خستگي کرديد سراغ آن ها برويد و بويشان کنيد.

روش های کاهش استرس

سه شنبه 15 ارديبهشت 1394

روش های کاهش استرس

با سلام، نزدیک کنکور شده و باز استرس این مهمان ناخوانده به سراغ دانش آموزان عزیز کنکوری اومده به همین منظور چند نکته قابل اهمیت رو براتون بازگو میکنم امیدوارم مفید باشه،لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب

خلاصه ای از صحبت های آقای قلم چی در جلسه ی برترها

سه شنبه 01 ارديبهشت 1394

خلاصه ای از صحبت های آقای قلم چی در جلسه ی برترها

ظهر روز جمعه پس از آزمون، آقای قلم چی  در جمع نفرات برتر کانون قلم چی حضور پیدا کرده و به دانش آموزان مشاوره داده و تبادل نظر می کنند.این جلسه برای دانش آمورزان بسیار مفید بوده به همین منظور خلاصه ای از این صحبت ها را برای شما آورده ام که امیدوارم مورد قبول واقع شود.

ادامه مطلب

آزمودن قبل از آزمون

یکشنبه 30 فروردين 1394

 

 

هر چه به زمان برگزاري آزمون سراسري نزديک مي‌شويم، فعاليت‌هاي شما کنکوري‌هاي عزيز هم زيادتر مي‌شود. بعضي از شما حجم و ساعت مطالعه خود را بالا مي‌بريد و برخي ديگر، تغييراتي در برنامه مطالعاتي خود مي‌دهيد و گروهي نيز کمي به خود استراحت داده و دوباره مطالعه را با انرژي ادامه مي‌دهيد. يکي از کارهايي که بسياري از داوطلبان براي سنجيدن خود يا مطالعه بهتر انجام مي‌دهند اين است که در آزمون‌هايي که مؤسسات مختلف برگزار مي‌کنند، شرکت مي‌نمايند. البته بسياري ديگر از داوطلبان هم تصميمي براي شرکت در اين آزمون‌ها ندارند. با توجه به اينکه آزمون‌هاي جامع از مدتي قبل شروع شده است و عده قابل توجهي از داوطلبان هم در اين آزمون‌ها در مؤسسات مختلف شرکت مي‌کنند، در اين مقاله تصميم داريم درباره نحوه مطالعه و نيز مهم‌تر از همه، کارهايي که قبل و بعد از گرفتن نتيجه مي‌بايست انجام دهيد، بحث کنيم.
عموماً داوطلباني که در اين آزمون‌ها شرکت مي‌کنند به چند دسته تقسسيم مي‌شوند:
ادامه مطلب

چگونه معدل خود را در امتحانات نهایی بالاتر ببریم؟

شنبه 29 فروردين 1394

 

چگونه معدل خود را در امتحانات نهایی بالاتر ببریم؟

برای ارتقای نمرات کارهای زیادی می‌‌توان انجام داد؛ اما تجربه‌ی افراد موفق نشان می‌دهد که اگر راهبردهای زیر را دنبال کنید، به طور یقین بالاترین نمره را به دست می‌‌آورید:

* کلاس‌های غیر درسی خود را محدودتر کنید. نمی‌‌شود با ۳ روز کلاس زبان، داستان‌نویسی و... روی درس‌ها نیز متمرکز شد. ساعات مطالعه‌تان را تا جایی که می‌‌توانید افزایش دهید و بیش‌تر انرژی‌تان را روی درس خواندن متمرکز سازید.

* راز کسب نمره، عشق و علاقه و خوب خواندن است. تا وقتی برای پدر و مادر یا معلم درس می‌‌خوانید، برای رفع تکلیف تلاش خواهید کرد. در این نوع درس خواندن‌ها، شور و کیفیتی وجود ندارد. در این صورت شما جزء آدم‌های نیمه‌موفق خواهید بود. ولی اگر به خاطر دلتان، خوب درس بخوانید، در تحصیل و کسب نمره موفق می‌‌شوید. پس عاشق کارتان باشید.

* برای خوب خواندن، باید به کتاب درسی مسلط شوید. همه‌ی مطالب به‌ویژه درس‌های اختصاصی را به طور مفهومی و دقیق بخوانید. حتی اگر لازم بود از کتاب‌های کمک‌درسی استفاده کنید. تمام «فعالیت‌ها»، «مثال‌ها»، «فکر کنیدها»، «خود را بیازماییدها» و پرسش‌های انتهای هر فصل کتاب درسی را یک به یک و با دقت پاسخ دهید. این پرسش‌ها ارزش سؤالی زیادی دارند.

* پس از مطالعه‌ی مفهومی و حل تمرین‌های کتاب،اشکالات خود را برطرف کنید. از نکاتی که آموخته‌اید، یادداشت بردارید، سپس تمرینات مفهومی بیش‌تری از کتاب‌های کمک‌درسی حل کنید.

* اما حل تست! حل تست تا حدی به تسلط شما کمک می‌‌کند؛ از تست به عنوان سؤال و مسئله استفاده کنید، ولی نباید حل تست را آن هم با راه‌حل‌های تستی، جایگزین مسائل تشریحی کنید. حل تست، بیش‌تر یک اندوخته برای کنکور سال بعد است. تازه باید مراقب باشید از راه‌حل‌های کوتاه تستی برای حل مسائل تشریحی به‌ویژه سؤال‌های امتحانات نهایی استفاده نکنید.

* وقتی می‌‌توانید به سراغ حل تست بروید که اولاً: در هیچ درسی عقب‌افتادگی نداشته باشید، ثانیاً: درس‌های‌تان را با کمک منابع، آن قدر عمیق مطالعه کرده باشید که بتوانید به‌راحتی به تمرین‌های تشریحی پاسخ دهید.

از الان تا کنکور، چه کنيم؟

شنبه 22 فروردين 1394

 

 

تعطيلات نوروز سال 1394 که خيلي از شما داوطلبان عزيز براي آن حسابي برنامه‌ريزي کرده بوديد هم به پايان رسيد. ممکن است که بسياري از شما طبق برنامه پيش رفته و گروهي هم نتوانسته باشيد که به طور کامل يا حتي اصلاً به برنامه ريزي خود جامه عمل بپوشانيد. ضمن تبريک به همه شما دوستان گرامي که توانستيد از اين تعطيلات نهايت استفاده را بکنيد، بايد اضافه کنيم که گرچه تعطيلات عيد، بسيار مهم بود، اما نبايد با فکر کردن به گذشته و افسوس خوردن براي آن و با تضعيف روحيه، وقت و زمان باقي مانده را نيز از دست داد.
در هر شرايط درسي که هستيد مهم‌ترين کار اين است که تصميم بگيريد تا از اين زمان باقي مانده که اتفاقاً بسيار مهم است، نهايت استفاده را ببريد. روي سخنمان بيشتر با شما داوطلباني است که تا الان کم کاري کرده يا مطالعه خوبي نداشته‌ايد. به اين نکته توجه داشته باشيد که اگر از همين الان هم با يک برنامه ريزي قوي و يک اراده محکم، عزم خود را جزم کنيد، حتماً موفق خواهيد شد؛ پس نااميد نشويد و زودتر دست به کار شويد. البته داوطلبان قوي نيز بايد توجه داشته باشند که استفاده درست و اصولي از اين اوقات باقي مانده، باعث مي‌شود تا در موقعيت بسيار بهتري....
ادامه مطلب

هدف اصلی کانون افزایش معدل است

جمعه 14 فروردين 1394

چرا پیشرفت در مدرسه و افزایش معدل هدف اصلی کانون است؟


هر ساله شاهد آن هستیم که تأثیر معدل چه‌قدر می‌تواند در کنکور تأثیرگزار باشد. کنکور سال جاری نیز بر همین منوال پیش رفته و مهم‌تر از هر سال دیگری است.


چرا پیشرفت در مدرسه و افزایش معدل هدف اصلی کانون است؟

http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

امتحان نهایی در کنار آزمون ها

جمعه 14 فروردين 1394

کدام‌یک مهم‌ترند؟

یکی از سوالات بعضی از دانش آموزان سوم، این است که برایشان کدامیک مهم تر است؛ نتیجه خوب در امتحانات نهایی یا پیشرفت در آزمونهای کانون؟

برخی دانش آموزان سوم دبیرستان این دو را، متعارض با یکدیگرند میدانند. این تفکر دو علت عمده دارد:

اولین عامل نداشتن برنامه ریزی شخصی مناسب است . این دوستان باید بعد از هر آزمون برای دو هفته ی آینده ی خودشان برنامه ریزی کنند. با این کار میتوانند بین برنامه مدرسه و کانون تعادل برقرار کنند

دوم اینکه برخی دانش آموزان، آزمون های کانون را صرفا جهت سنجش خود میدانند . درصورتیکه مهمترین هدف آزمونهای کانون یادگیری است. که بخش عمده ی این یادگیری با بررسی سوالات آزمون در کتاب خودآموزی تحقق پیدا خواهد کرد

با داشتن برنامه ریزی مناسب شخصی و بررسی سوالات آزمون در کتاب خودآموزی، نه تنها این دو عامل با یکدیگر متعارض نخواهند بود بلکه با یادگیری مطالب درسی و روش مطالعه به واسطه ی آزمون های کانون، این دو عامل مکمل یکدیگر خواهند بود. در واقع برنامه های کانون، پلی است جهت رسیدن به نتیجه ی مطلوب در امتحانات نهایی

پیروز باشید

ده توصیه‌ی طلایی برای دوران طلایی نوروز

چهارشنبه 20 اسفند 1393

شما در دوران نوروز بیش از هر زمان دیگر فرصت برای مطالعه و مرور درس‌ها دارید و می‌توانید از این فرصت فوق‌العاده استفاده کنید و به موفقیت بالاتری دست پیدا کنید. به شما توصیه می‌کنم:

۱- هر روز دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنید.

۲- هر روز طبق برنامه ای که طراحی کرده اید پیش برید.

۳- از درس‌های عمومی به خوبی استقبال کنید. سعی کنید هر روز یک مجموعه ازتست های عمومی کنکور سال های قبل را پاسخ دهید.

۴- هرگز از برنامه‌ی راهبردی جدا نشوید.

۵- اگر در درسی مشکل دارید سعی کنید در این دوران وقت بیش‌تری برای آن اختصاص دهید.

۶- سعی کنید از رفتن به مسافرت‌های غیر ضروری خودداری کنید.

۷- در پایان تعطیلات تمام درس‌هایی را که مطالعه کردید مرور کنید.

۸- فلش‌کارت‌ها و خلاصه ها وسیله‌ی خوبی برای مرور در زمان‌هایی هستند که نمی‌توانید با خودتان کتاب بردارید.

۹- اگر از جعبه‌ی به‌یاد یا لایتنر برای حفظ لغات زبان استفاده کنید.

۱۰- از خوردن تنقلات بیش از حد، خودداری کنید، زیرا سلامتی شما بسیار مهم است.

دوران طلایی نوروز

سه شنبه 12 اسفند 1393

دوران طلایی نوروز

با سلام و خداقوت به تمام دانش آموزان عزیز ، عید نزدیکه و صحبت توی همه ی خونه ها برنامه ریزی برای مسافرت و تعطیلاته ولی در این بین خیلی از دانش آموزان تصمیم دارند در این دوران طلایی درس بخونن ،اگه شما هم جزو این گروه هستین و میخواین نکاتی در این زمینه بدونین

 

 به ادامه مطلب برین

ادامه مطلب

مي‌خواهم شاد باشم

دوشنبه 11 اسفند 1393

"اندوه" واژه‌اي است که بسياري از کنکوري‌ها با آن آشنا هستند و حداقل در برهه‌هايي از سالي که براي کنکور مي‌خوانند، گرفتار آن مي‌شوند؛ زماني که حس مي‌کنند با توجه به تلاششان، نتيجه مورد نظر خود را کسب نکرده‌اند يا از اميدها و آرزوهايشان فاصله گرفته‌اند و احتمال رسيدنشان به آنچه مي‌خواهند، کم است. در اين زمان‌ها چه بايد کرد؟ زمان‌هايي که يک نوجوان 18 ساله  احساس مي‌کند که شور زندگاني در او کمرنگ شده است؟

برای خواندن این متن به ادامه ی مطلب بروید

ادامه مطلب

مطالعه دقيق و صحيح سؤال، مساوي است با نيمي از پاسخ

جمعه 08 اسفند 1393
 

 

 

اولين روزسال تحصيلي، وقتي  که وارد کلاس مي‌شوم، به دانش‌آموزان اطمينان خاطر مي‌دهم که  اگر طبق برنامه من پيش بروند، حتماً در درس من،  نتيجه مطلوبي در آزمون سراسري کسب مي‌کنند. عده‌اي  باور نمي‌کنند، عده‌اي دل به درس نمي‌دهند و حوصله تلاشي پي‌گير و مداوم را ندارند و عده‌اي نيز با برنامه کلاس  جلو مي‌آيند و  در درسي که بيشتر داوطلبان رتبه خوبي کسب نمي‌کنند، نتيجه خيلي خوبي مي‌گيرند. امسال نيز به روال هر ساله، همين اميد را به دانش‌آموزان دادم و از آنها خواستم که تنبلي را کنار بگذارند و اين يک سال را با جديت تمام درس بخوانند.
چندي پيش، يکي از دانش‌آموزان با گله‌مندي گفت: خانم ! شما گفتيد که اگر کسي طبق برنامه من عمل کند، حتماً پيشرفت مي‌کند؛ پس چرا من پيشرفت نکردم؟!
پرسيدم: درست مطابق برنامه من عمل مي‌کني؟
با لحني شاکي  گفت: بله،  اما پيشرفتي نداشتم!
بار ديگر پرسيدم:  يعني مطمين باشم که  گام به گام با کلاس جلو مي‌آيي؟!
با اطمينان گفت: بله، برنامه درسي‌ام مطابق آنچه شما مي‌گوييد است؛ فقط ....
- فقط چي؟
- فقط در آزمون‌ها هول مي‌شوم و سؤال را خوب نمي‌خوانم. گاهي اوقات هم همه گزينه‌ها را نمي‌خوانم؛ يعني وقتي مطمين هستم که گزينه اول درست است، مابقي گزينه‌ها را نمي‌خوانم!
با دهاني باز از تعجب مانده بودم که چه بگويم. او اولين و مهم‌ترين گام براي پاسخگويي به سؤال‌هاي تستي را ناديده گرفته بود و انتظار موفقيت نيز داشت !
خاطره‌اي که گفتم، به دور از اغراق و بزرگ نمايي است. متاسفانه تعداد قابل توجهي از دانش‌آموزان به اين نکته توجه ندارند که نيمي از پاسخ در مطالعه دقيق سؤال و گزينه‌هاست و نيمي ديگر در دانشي نهفته است که دانش‌آموز بايد داشته باشد.
آنها در هنگام خواندن سؤالات به کلمات  کليدي آنها مانند: «به جز»، «همه»،  «بيشتر»، «کمتر»، «اکثر مواقع»، «هيچ يک»، «هميشه»، «هرگز»، «بزرگترين»، «کوچکترين»، «معناي مقابل» توجه نمي‌کنند؛  در حالي که لازم است با مداد، زير اين نکات کليدي يا مثبت و منفي بودن فعل سؤال‌ها خط بکشيد تا توجه‌تان به اين واژه‌هاي کليدي بيشتر جلب شود؛ حتي گاهي از اوقات، سؤال منفي در منفي است؛ براي مثال، گفته مي‌شود «همه گزينه‌ها به جز ... اين گونه نيست». بي شک اگر  اين قبيل سؤال‌ها را با دقت مطالعه نکنيد، گزينه صحيح را نمي‌توانيد انتخاب کنيد.
بايد توجه داشت که سؤال‌هاي آزمون سراسري به سمت مفهومي و دقيق شدن پيش مي‌روند و از کليشه‌اي بودن خارج شده‌اند؛ حتي صورت سؤال‌ها نيز در مقايسه با گذشته متفاوت شده است. اين امر، بخصوص در درس‌هايي مثل معارف اسلامي، ادبيات فارسي و زيست شناسي، به وضوح ديده مي‌شود.در صورتي که فهميدن صورت سؤال براي شما دشوار باشد سعي کنيد که ابتدا سؤال را به صورت ساده براي خود بيان کنيد و ببينيد که سؤال از شما چه مي خواهد و سپس به پاسخ دادن آن بپردازيد..
درست است که داشتن سرعت در تست‌زني، امري بسيار مهم است و بايد يک داوطلب بر اي بالارفتن سرعتش در تست‌زني، وقت بگذارد، اما نبايد دقت را فداي سرعت کرد و بدون مطالعه دقيق سؤال و گزينه‌ها، به فکر پاسخگويي بود. وقتي شما  به خاطر ترس از کمبود وقت، سؤالات را به طور سطحي بخوانيد و سريع جواب دهيد، نه تنها نمره مثبت نمي‌گيريد، بلکه به دليل کسب نمره منفي، دچار ضرر نيز مي‌شويد.
نکته ديگر اين است که در آزمون‌هاي چهار گزينه‌اي، معمولاً دو گزينه شباهت زيادي به هم دارند؛ پس نبايد با خواندن اولين گزينه، آن را صحيح دانست و از خواندن سه گزينه ديگر خودداري کرد. توجه داشته باشيد که چهار گزينه را حتماً بخوانيد و با مقايسه آنها صحيح‌ترين را انتخاب کنيد؛ يعني، حتي اگر مطمين هستيد که گزينه اول صحيح است، حتماً تمام گزينه‌ها را مطالعه کنيد؛ چون گاه بين گزينه‌ها، گزينه خوب و خوب‌تر وجود دارد؛ يعني، در عين حال که مي‌شود (به طور مثال) گزينه يک صحيح باشد، اما گزينه ديگر،  پاسخ جامع‌تر و دقيق‌تري به سؤال داده و جواب مورد نظر طراح سؤال نيز همان پاسخ است.
در برخي از درس‌ها، مثل اقتصاد يا زيست‌شناسي، يک سؤال داراي چند بخش است و گاه براي مثال، فعل قسمت" الف " منفي و فعل قسمت "ب" مثبت است؛ بنابراين، لازم است که هر بخش را به دقت مطالعه کرد و بر اساس فعل قسمت اول، به ساير بخش‌هاي يک سؤال پاسخ نداد.

همچنين گاه برخي از سؤال‌ها به جاي يک  جاي خالي، چند جاي خالي دارند؛ در اين‌گونه مواقع، داوطلب لازم است که به تعداد جاهاي خالي توجه داشته باشد و ببيند که چند نقطه مبهم در سؤال وجود دارد.


درس‌ها را تا عید تمام نکنید. چرا؟

سه شنبه 05 اسفند 1393

درس‌ها را تا عید تمام نکنید. چرا؟

یکی از برنامه‌هایی که گزینه‌ی مطرحی برای تعدادی از کنکوری‌هاست، مطالعه‌ی تمام درس‌ها تا عید است؛ ولی برنامه‌ی راهبردی نه‌تنها با این برنامه همخوانی ندارد بلکه آن را تأیید هم نمی‌کند. این امر دلایل خاصی دارد. در زیر به چند مورد از آن اشاره شده است:

 • حجم درس‌ها و زمان در اختیار همخوانی ندارد؛ بنابراین علاوه بر کاهش کیفیت، موجب بر هم خوردن آرامش ذهنی می‌شود.

 • در این فرصت 2 – 1.5 ماهه نمی‌توانید به طور کامل روی مطالعه‌ی تشریحی و هم‌زمان تستی متمرکز شوید و در نتیجه، یادگیری‌تان ‌ناقص خواهد بود.

 • بعد از عید به دلیل نداشتن برنامه‌ی مشخص دچار سردرگمی خواهید شد.

 • این برنامه با برنامه‌ی مدرسه نیز همخوانی ندارد؛ بنابراین در مدرسه نیز دچار بی‌نظمی می‌شوید.

 • ارزش دوران طلایی نوروز، دوره‌ی انتقالی و دوران جمع‌بندی به برنامه‌های ویژه و آزمون‌های خاص آن‌هاست که پیشروی با آن‌ها و شرکت در آزمون‌ها با منطق جمع‌بندی و تمرین و تکرار، شما را برای کنکور آماده می‌کند. هر برنامه‌ی متفرقه باعث از دست دادن این فرصت خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنم با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ شده و با تکیه بر سابقه و منطق مهندسی‌شده‌ی آن تا روز کنکور علاوه بر خواندن درس‌ها چندین بار آن را مرور کنید.

دوران جمع‌بندی زمانی برای بازیابی اطلاعات

سه شنبه 05 اسفند 1393

دوران جمع‌بندی زمانی برای بازیابی اطلاعات

دوران جمع‌بندی زمانی برای بازیابی اطلاعات است؛ اطلاعاتی که در طول نیم‌سال اول به مطالعه‌ی آن‌ها پرداخته‌ایم و البته ایستگاه جبرانی برای مطالبی است که تا کنون فرصت مطالعه‌ی آن‌ها را نداشته‌ایم یا ناقص مطالعه کرده‌ایم. این زمان بهترین زمان برای مطالعه‌ی تشریحی و مفهومی مطالب کتاب‌های نیم‌سال اول است؛ بنابراین باید با مطالعه‌ی تشریحی و دقیق مطالب، عقب‌افتادگی‌ها را جبران کنیم و یادگیری ناقص خود را به یادگیری کامل تبدیل کنیم و اطلاعات را در ذهن خود تثبیت کنیم. بهترین منابع برای مطالعه در این دوران عبارت‌اند از:

 • استفاده از جزوه‌ها و خلاصه‌برداری‌هایی که در حین مطالعه تهیه کرده‌ایم؛ زیرا این زمان، زمان مرور و تثبیت اطلاعات در ذهن است.

 • استفاده از کتاب‌های جمع‌بندی که متشکل از 4 آزمون جامع است که 2 آزمون جامع آن را در قالب  آزمون‌های رسمی و دو آزمون دیگر آن را بر اساس امتحانات مدرسه به صورت درس‌محور مطالعه می‌کنیم.

 • استفاده از تست‌های نشان‌دار؛ یعنی تست‌هایی که در گذشته مطالعه کرده‌ایم ولی نکته‌ی کنکوری در آن‌ها نهفته است یا بلد نبوده‌ایم یا از جمله تست‌های شک‌دار هستند.

 • استفاده از تست‌های آزمون‌ها، از اولین آزمون مبحثی کانون تا آزمون 5 دی‌ماه.

با استفاده از روش‌ها و ابزار درست مطالعه به ماندگاری اطلاعات نیم‌سال اول در ذهن خود می‌پردازیم.

اهمیت تست‌ زدن در کنار مطالعه‌ی تشریحی

سه شنبه 05 اسفند 1393

اهمیت تست‌ زدن در کنار مطالعه‌ی تشریحی

براي موفقيت در آزمون سراسري اهميت دارد كه علاوه بر مطالعه‌ی دقيق مطالب درسي، آشنايي با نوع سؤال‌هاي تستي را نيز بياموزيم.

داوطلباني كه تست تمرين كرده و با شيوه‌ی پاسخ به سؤال‌هاي تستي آشنايي داشته باشند، در آزمون نسبت به افرادي كه هيچ گونه آشنايي با اين گونه سؤالات نداشته باشند، بهتر عمل مي‌كنند. البته گاهي تعدادي از داوطلبان به جاي مطالعه‌ی هم‌زمان با تست فقط تلاش در كسب مهارت در تست زدن كرده و تمام زمان خود را صرف تمرين تست مي‌كنند. اين دسته از داوطلبان فقط شكل ظاهري سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ مي‌كنند؛ بدون اين‌كه تلاشي براي فهميدن داشته باشند و قطعاً در كنكور دچار مشكل مي‌شوند. دليل اين مسئله آن است كه ممكن است نحوه‌ی سؤال و جواب در كنكور، متفاوت از آن چيزي باشد كه داوطلب قبلاً تمرين كرده است. براي اين‌كه داوطلب در كنكور موفق عمل كند، بايد تمرين تست‌زني را در سه مرحله انجام دهد. مرحله‌ی اول بايد هم‌زمان با درس خواندن باشد؛ يعني بعد از خواندن هر بخش باید تست همان بخش را تمرين كرد. http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

دوران طلایی نوروز توسط معین فلاحتگر

چهارشنبه 29 بهمن 1393

دوران طلایی نوروز توسط معین فلاحتگر 

دوران طلایی رو من به چند دوره تقسیم میکنم :

1-هفته آخر اسفند:

هنوز عید نشده و شما کل روزو خونه هستین و کار خاصی هم واسه انجام دادن ندارین. تو خونه تکونی هم که به شما کاری ندارن، چون کنکوری هستین دیگه!!!!.. فقط وقتتون میره واسه لباس عید خریدن که اونم فوقش یه نصفه روزتون بره…

شما باید تو این هفته تا وقت دارین درس بخونین…یعنی تلویزیونو بیخیال شین…نه این که کلا بیخیال شین مثلا تو این هفته 1 یا دو تا فیلم ببینین ،یا اگه به درستون لطمه نمیخوره  هر شب مثلا یه فیلمشو ببینین.چون اگه بشینین پای تلویزیون به اندازه کافی برنامه داره تو این ایام که از صبح تا شب سرگرم شین.

2- هفته اول عید:

روز اول به نظرم کامل میره یعنی نمیتونین درس بخونین،پس بهتره ذهنتونو مشغول نکنین و بیخیال باشین .تو اون روز استراحت کنین.در مورد عید دیدنیهام بگم که من پارسال خونه 2تا پدربزرگام رفتم و اونجا بالتبع همه ی فامیلارو دیدم و به هم عید رو تبریک گفتیم.بعدش دیگه من خونه ی فامیلا نرفتم ولی اونا که میومدن من میرفتم پیششون مینشستم.فکر میکنم اینجوری بهتر باشه،بازم هر جور خودتون صلاح میدونین…!!

3-هفته دوم عید:

عید دیدنیها تموم شده وبرنامه های تلویزین هم کسل کننده.پس کاری غیر از درس خوندن نمیمونه.!!!!!با قدرت هرچه تمامتر درس بخونین.

بهتون بگم که الکی به نوروز نمیگن دوران طلایی .چون واقعا موثره .یعنی اگه کارتون خیلی درست باشه و رو اصول و طبق برنامه درس بخونبن میتونین کلی جلو بیفتین و اگه بد کار کنین و درس نخونین یا کم بخونین میتونین متاسفانه از گردونه اوت بشین.

اما حالا چی بخونین……

یه عده از بچه ها هستن که طبق برنامه ی کانون پیش میرن.اونا باید تو دوران نوروز همون چیزایی رو بخونن که آزمون ازشون گرفته میشه.یعنی اگه شما طبق برنامه کانون آزمونای نوروزی رو بدین خیالتون راحته که کل دروس پایه رو مرور کردین(اونایی که تا اینجا خوندین،که میشه یه سال و نیم از دو سال،مثلا کل سال دوم و نصفه سال سوم)و پیش 1 رو.من خودم پارسال همین کارو کردم و تا19 فروردین(اگه اشتباه نکنم)کل درسای پیش 1 و کل درسای سال دوم و نصفه درسای سال سوم رو خوندم.+تستای مهم که قبلا خودم علامت زده بودم رو حل کردم.البته اگه نتونستین یه درسو بخونین عیب نداره،مثلا من خودم شیمی 3 رو وقت نکرده بودم بخونم،یا مباحثی رو که فکر میکنین خیلی بلدین معطل نشین روش و فقط تست کار کنین ازش.این طوری میرسین به همه درسا.در ضمن کم و کاستی هایی هم که داشتین برطرف میشه یعنی اگه یه مبحثیو موقع آزمونش نخوندین الان میتونین بخونین.

نگران قسمت مونده ی کتاب پیش 2 نباشین.اونو موقع امتحانای ترم(آخر اردیبهشت)توپ توپ میشین.اصلا هم عجله نکنین که حما باید تا امتحان جامع اول سنجش همه چیرو  خونده باشین.همه چی به موقعش تموم میشه.

اونایی هم که طبق برنامه کانون پیش نمیرن احتمالا منطقی واسه خودشون چیدن و برنامه ای دارن کلا.حالا اونام باید طبق برنامه خودشون برن جلو.

مهم اینه که این دورانو از دست ندین و به نحو احسن ازش استفاده کنین.

در ضمن مسافرت هم اکیدا ممنوع!

امیدوارم بهتون خوش بگذره و به این آیه نورانی و پرکاربرد همیشه و همیشه توجه داشته باشن که:

(ان مع العسر یسری)(به راستی با هر سختی آسانی خواهد بود)

ان شا الله آسانیشو سال بعد تو دانشگاه مورد نظرتون میچشین ……

 

چرا مشاوره ؟

شنبه 18 بهمن 1393

1)خطارا نشانت میدهد:حضرت علی(ع) "مشورت کننده از خطا مصون است"

2)عاقل هستی:حضرت علی(ع) "سزاوار است که خردمند نظر خردمندان را به نظر خود و دانش حکیمان را به دانش خود بیفزاید"

3)پشتیبان می خواهی:حضرت علی(ع) "هیچ پشتیبانی همچون مشاوره وجود ندارد"

4)باید دشمنت را بهتر بشناسی:حضرت علی(ع) "با دشمنت مشورت کن تا از این راه به میزان دشمنی و مواضع و اهداف آنها برسی"

5)نمی خواهی پشیمان شوی:حضرت محمد(ص) "آنکه از خدا طلب خیر کند متحیر نشود و آنکه مشورت کند پشیمان نشود"

6)می خواهی پیروز شوی:حضرت علی (ع) "مشورت کننده در آستانه ی پیروزی است"

تمرکز هنگام مطالعه

چهارشنبه 15 بهمن 1393

تمرکز: توانایی هدایت کردن فکر

هنر یا تمرین تمرکز،
مهم نیست که زیست شناسی می خوانید و یا منچ بازی می کنید،

فقط باید روی کاری که انجام می دهید متمرکز شده و از حواس پرتی جلوگیری کنید.

همه ما در مواقعی توانایی متمرکز شدن کامل را داریم، به مواقعی فکر کنید که مثلا در هنگام بازی که از آن لذت می بردید باخته اید و یا غرق یک فیلم، مسابقه یا موسیقی بوده اید. در آن هنگام به موضوع تمرکز کامل داشته اید و یا به اصطلاح غرق آن موضوع شده بودید.

اما در مواقع دیگر......

http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

اشتباه بخش ضروری از فرآیند یادگیری است

چهارشنبه 10 دي 1393

اشتباه بخش ضروری از فرآیند یادگیری است

برخی دانش آموزان وقتی اشتباهات خود را می بینند ناراحت می شوند و خود را سرزنش می کنند که چرا به آن سوال ها پاسخ اشتباه داده اند . این دانش آموزان توجه ندارند که اشتباه بخشی واقعا ضروری از فرایند یادگیری است....

 

 

 

http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

 

ادامه مطلب

محمد کتابدار : اهمیت امتحانات و جمع بندی

دوشنبه 01 دي 1393

 


محمد کتابدار : اهمیت امتحانات و جمع بندی

برنامه رادیویی زنگ برنامه‌ریزی

کارشناس برنامه: محمد کتابدار

اهمیت نیمسال اول

16 آذر 93

از لحاظ زمانی نیمسال دوم کوتاه تر و حجم کار در آن نیمسال بیشتر است. در نتیجه ما باید یک جمع‌بندی خوبی از نیمسال اول داشته باشیم تا به خوبی به استقبال نیمسال دوم برویم.

پروژه 4 تحت عنوان "آزمون‌های ویژه" از 6 دی آغاز و تا 10 بهمن ادامه خواهد داشت. از آزمون 5 دی تا 26 دی دانش‌آموزان 3 هفته تا آزمون 26 دی زمان خواهند داشت. این آزمون یک آزمون جمع‌بندی برای نیمسال اول محسوب می‌شود.

                 
http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب

چگونه درس خواندن را شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

دوشنبه 01 دي 1393


چگونه درس خواندن را شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

اگر شما مي‌خواهيد انگيزه‌ی مطالعه كردن بيش‌تري پيدا كنيد در مرحله‌ی اول بايد هدف خود را مشخص كنيد.

براي رسيدن به آن هدف برنامه‌ريزي كنيد و سپس بر اساس آن برنامه عمل كنيد.

اصلاً وسواس به خرج ندهيد و در هر حالتى كه راحت‏تر هستيد مطالعه‌ی خود را آغاز كنيد.

در مكان مطالعه‌ی شما راهى براى خيره شدن به دوردست وجود داشته باشد؛ زیرا توقف در مطالعه و چشم دوختن به بى‏نهايت در افزايش كارايى مطالعه بسيار سودمند است. حداقل گاه‌گاهى به سقف اتاق خيره شويد.

 

http://s4.picofile.com/file/7928144294/21.gif

ادامه مطلب