گروه آموزشی راز کنکور
ظهر روز جمعه پس از آزمون، آقای قلم چی  در جمع نفرات برتر کانون قلم چی حضور پیدا کرده و به دانش آموزان مشاوره داده و تبادل نظر می کنند.این جلسه برای دانش آمورزان بسیار مفید بوده به همین منظور خلاصه ای از این صحبت ها را برای شما آورده ام که امیدوارم مورد قبول واقع شود. هدف گذاری چند تا از ده تا در هدف گذاری چند تا از ده تا شما باید خودتان را بشناسید و با دیگران هم هماهنگ باشید. مثلا وقتی کسی از رشته ریاضی به تجربی می آید باید بتواند زیست را مشابه دانش آموزان تجربی خوب بزند. چند تا از ده تای خودتان…

خلاصه ای از صحبت های آقای قلم چی در جلسه ی برترها

سه شنبه 01 ارديبهشت 1394

خلاصه ای از صحبت های آقای قلم چی در جلسه ی برترها

ظهر روز جمعه پس از آزمون، آقای قلم چی  در جمع نفرات برتر کانون قلم چی حضور پیدا کرده و به دانش آموزان مشاوره داده و تبادل نظر می کنند.این جلسه برای دانش آمورزان بسیار مفید بوده به همین منظور خلاصه ای از این صحبت ها را برای شما آورده ام که امیدوارم مورد قبول واقع شود.

هدف گذاری چند تا از ده تا

در هدف گذاری چند تا از ده تا شما باید خودتان را بشناسید و با دیگران هم هماهنگ باشید. مثلا وقتی کسی از رشته ریاضی به تجربی می آید باید بتواند زیست را مشابه دانش آموزان تجربی خوب بزند. چند تا از ده تای خودتان را برای درس های مختلف مشخص می کنید و طبق آن نیز در جلسه ازمون پاسخ می دهید با این کار اشتباه های شما نیز کاهش پیدا می کند چون در هر درس به تعداد مشخصی از سوالاتی که به پاسخ آن ها مطمئن هستید پاسخ می دهید. هدف گذاری نیز باید واقع بینانه باشد و اگر برای آزمونی بیشتر مطالعه کردید نباید نسبت به آزمون های قبلی چند تا از ده تای خود را به صورت ناگهانی افزایش دهید بهتر است تثبیت در چند تا از ده‌تا یا افزایش یک یا دو واحد از ده‌تا را برنامه‌ریزی کنید. در جلسه کنکور هم کسانی استرس خواهند داشت که هدف گذاری خود را به صورت صعودی و غیر واقع بینانه بالا در نظر می گیرند. مثلا در آزمونی درسی را 3 از ده تا پاسخ داده اند ولی در آزمون بعدی 7 تا از ده تا هدف گذاری می کنند. پس هدف گذاری عاقلانه و درست آرامش می آورد؛ البته کمی استرس داشتن هم خوب است. سوالات شک دار را نیز جواب ندهید. یک حالت خاص در مورد شک دارها این است که بررسی کنید که در یک درس مشخص اگر با جواب دادن به سوالات شک دار، 80 درصد جواب های شما درست درمی آید شک دارها را پاسخ دهید.

تک‌برنامه‌ای بودن سبب آرامش و بازده بالاتر می‌شود:

 یکی از دلایل این که دانش آموزان تهرانی نسبت به شهرستانی ها نتیجه بهتری کسب نمی کنند چندبرنامه ای بودن و آَشفته شدن است. کاظم قلم‌چی با اشاره به جمله هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده معاصر ایرانی (نویسنده داستان های مجید)، که در سطح بین المللی بهترین جوایز ادبیات را گرفته است، مبنی بر "هر هدف اضافی را قیچی کردم" به یک برنامه ای و متمرکز بودن روی اهداف اصلی تاکید کردند.

اخطار کاظم قلم چی به اولیا: دانش آموزان شما باید یک برنامه ای باشند و کسانی که یک برنامه ای هستند و ذهن منظم دارند نتیجه بهتری خواهند گرفت. نظم و انسجام فکری همیشه اهمیت دارد به ویژه در لحظات پایانی. از این شاخ به آن شاخ پریدن اشتباه است.

خودنگاری آغازی و پایانی

اصل این روش مخصوص من نیست و برای اولین بار جیمز پنویکر آن را مطرح کرد. او در تحقیقی که در مورد استرس در آزمون های مهم و سرنوشت ساز انجام داد و 4 سال صرف آن کرد به این نتیجه رسید که افراد با نگارش احساس خود قبل از آزمون آرامش بیشتری داشتند.  

اولین تفاوت روش من با جیمز پنویکر این است که هم قبل و هم بعد از آزمون می نویسید و دوم این که در خودنگاری افراد را می توان به سه دسته مثبت نگر و منفی نگر و تحلیلی تقسیم کرد. افراد مثبت‌نگر غالبا نکات مثبت را  و خوش‌بینانه می‌نویستند اما افراد منفی نگر برعکس در حالی‌که افراد تحلیل‌گر که تمایل داریم همه این‌گونه شوند تمام جوانب را در نظر می‌گیرند و در دروس مختلف وضعیت خودشان را مشخص می‌کنند که چگونه هستند. نکته قابل توجه این است که با خودنگاری و نوشتن قبل و بعد از آزمون، هر سه دسته نتیجه خوبی کسب می کنند.

و اما چه کارهایی نباید کرد؟

کارهای عجیب و غریب انجام ندهید.

بامشاوران و دبیرانی که ذهن شما را آشفته می کنند و یا شما را به روش ها و معلم هایی که در مدرسه داشتید بی اعتماد می کنند تعامل نداشته باشید.

از دوستانی که آرامش شما را به هم می زنند دوری کنید.

بهترین مشاور شما مادر و پدر شما هستند.