گروه آموزشی راز کنکور
اثرات نوشیدن آب     کارشناسان توصیه می کنند؛ اگر روزانه 4 لیوان آب را بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و با شکم خالی بنوشید؛ از ارزش‌های تغذیه‌ای این ماده حیاتی بهره مند می‌شوید.    متخصصان تغذیه اخیرا توصیه های فراوانی برای نوشیدن آب با شکم خالی بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب دارند. آنها معتقدند؛ نوشیدن آب بلافاصله پس از بیدار شدن، منفعت های زیادی برای سلامتی به همراه دارد، نوشیدن آب به حفظ وزن بدن و تشکیل سلول های جدید خون و عضلات کمک می کند.    افزایش…

اثرات شگفت انگیز نوشیدن آب در ناشتا

دوشنبه 26 مرداد 1394

اثرات نوشیدن آب


 

 

کارشناسان توصیه می کنند؛ اگر روزانه 4 لیوان آب را بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و با شکم خالی بنوشید؛ از ارزش‌های تغذیه‌ای این ماده حیاتی بهره مند می‌شوید. 
 
متخصصان تغذیه اخیرا توصیه های فراوانی برای نوشیدن آب با شکم خالی بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب دارند. آنها معتقدند؛ نوشیدن آب بلافاصله پس از بیدار شدن، منفعت های زیادی برای سلامتی به همراه دارد، نوشیدن آب به حفظ وزن بدن و تشکیل سلول های جدید خون و عضلات کمک می کند. 
 
افزایش سرعت متابولیسم با نوشیدن آب 
 
این کارشناسان می گویند؛ نوشیدن آب با شکم خالی بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، روده ها و شکم را پاک سازی کرده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد و همچنین جذب مواد مغذی را تسهیل می کند، اثر دیگری که در نوشیدن آب پس از بیدار شدن به اثبات رسیده است؛ خلاص شدن از سموم انباشته شده در بدن و پوست است، اگر نیم لیتر آب با دمای معمولی بنوشید، سرعت متابولیسم بدن را هنگام صبح تا 24 درصد افزایش می دهد. 
 
به گفته کارشناسان؛ نوشیدن آب سیستم لنفاوی بدن را نیز متعادل می کند. اما برای متنفع شدن از اثرات مثبت نوشیدن آب؛ باید روزانه 4 لیوان آب پس از بیدار شدن بنوشید، اگر بدن شما عادت به خوردن این میزان آب در صبح زود ندارد؛ روزهای اول با مقداری که می توانید شروع کنید و مقدار آن را سپس افزایش دهید و صبحانه خود را 45 دقیقه بعد از آن میل کنید. 
 
آب برای عملکرد سلول های بدن بسیار حیاتی بوده و به خودی خود دارای ارزش غذایی است درحالی که آب اصلا کالری ندارد و منبع چربی، پروتئین و کربوهیدرات نیز به شمار نمی رود. اگرچه آب هیچ ماده مغذی اضافی ندارد اما مواد معدنی خاصی را به بدن می رساند. آبی که از شیر آب خانگی تهیه می شود؛ دارای کلسیم و منیزیم است و آب های معدنی دارای مقدار زیادی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و سدیم هستند که برای سلامتی بدن بسیار مفید است. 
 


اهمیت نوشیدن آب نه تنها به خاطر بهبود عملکرد بدن است بلکه منافع بسیاری دارد که به طور خلاصه اینچنین گفته می‌شود:

 
 
حفظ سلامت و عملکرد هر سلول بدن


 
حفظ دمای بدن به صورت طبیعی و یا تنظیم آن را از طریق عرق کردن


 
حفظ جریان خون درون رگ ها


 
دفع مواد زائد بدن از طریق ادرار، عرق کردن و حرکات روده


 
محافظت از طناب نخاعی بدن و بافت های دیگر


 
روان سازی و حفاظت از مفاصل 
 


مرطوب کردن همه غشاهای مخاطی مانند غشای مخاطی ریه و دهان


 
جلوگیری از یبوست


 
بهبود گوارش


 
کاهش خطر ابتلا به التهاب مثانه با دور نگه داشتن آن از باکتری


 
مرطوب کردن پوست با حفظ بافت و ظاهر آن

 


حمل مواد مغذی و اکسیژن به هر یک از سلول های بدن

 

اثرات نوشیدن آب در قرآن و احادیث

 

 

در روایات بزرگان دین هم به این مساله توجه و به نوشیدن این مایه حیاتی سفارش شده است.

در روایتی به نقل از ابوطیفور طبیب آمده است که: بر امام کاظم علیه‏‌السلام وارد شدم و او را از نوشیدن آب، باز داشتم. ایشان فرمود: "نوشیدن آب، اشکالی ندارد. آب، غذا را در معده می‏‌چرخانَد، خشم را فرو می‏‌نشاند، بر هوش می‏‌افزاید و تلخه را خاموش می‏‌کند۲".


امام صادق(ع) نیز فرمودند: "پیامبر خدا، به هنگام روزه گشودن، با حلوا افطار می‏‌کرد. اگر حلوا نبود، با شکرین‌ه‏ای دیگر یا چند دانه خرما، و اگر آن نیز نبود، با آبِ خالی. می‏‌فرمود: "آب، معده و کَبِد را تمیز می‏‌کند، دهان را خوش‏بو می‏‌کند، دندان‏‌ها را محکم می‏‌سازد، چشم را قدرت می‏‌دهد و دیده را جلا می‏‌بخشد، گناهان را از انسان می‏‌شوید، رگ‏‌های برآشفته و تلخه تحریک شده را فرو می‏‌نشانَد، بلغم را از میان می‏‌بَرَد، حرارت را از معده برمی‏‌دارد، و سردرد را نیز از میان می‏‌بَرَد۳".


امام رضا(ع) نیز فرمودند: " درباره آب سرد، روایت می‏‌کنم که حرارت بدن را فرو می‏‌نشانَد، صفرا را آرام می‏‌سازد، غذا را هضم می‏‌کند، پس‏مانده‏ایی را که در سرِ معده هست، ذوب می‏‌سازد و تب را از میان می‏‌بَرَد۴".


منبع:

۱- قرآن کریم، سوره انبیاء، آیه ۳۰

۲- الکافی، جلد۶ ، صفحه ۳۸۱ ، حدیث ۲، المحاسن، جلد ۲ ، صفحه ۳۹۸ ، حدیث ۲۳۹۱ ، مکارم‌الأخلاق ، جلد ۱ ، صفحه ۳۳۶ ، حدیث ۱۰۸۳ کلاهما نحوه، بحارالأنوار، جلد ۶۶ ، صفحه ۴۵۶ ، حدیث ۴۲ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / ۴۵۴

۳- الکافی، ج۴، ص۱۵۳، ح۴، المقنعة، ص۳۱۷ نحوه وکلاهماعن‏ عبداللّه‏ بن‏ مسکان، المصباح للکفعمی، ص۸۳۵ دانش نامه احادیث پزشکی:۱ / ۴۵۴

۴-
الفقه المنسوب للإمام الرضا علیه‏‌السلام، صفحه ۳۴۶ ، مکارم‌الأخلاق، جلد ۱ ، صفحه ۳۳۹ ، حدیث ۱۰۹۳ عن الإمام الصادق علیه‏‌السلام نحوه، بحارالأنوار، جلد ۶۶ ، صفحه ۴۵۰ ، حدیث ۱۶ دانش نامه احادیث پزشکی: ۱ / 454