گروه آموزشی راز کنکور
  الف) انواع مرور: مرور می‌تواند به 3 شکل زیر صورت پذیرد: 1- مرور از روی جزوه و کتاب: در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌کند؛ یعنی کتاب‌ها و منابع درسی پایه را مجدداً مطالعه می‌نماید. یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هایی که علامت زده شده نیز مطالعه شوند، باز هم مرور از روی جزوه زمان زیادی را صرف خواهد کرد و اهمیت این موضوع زمانی بیشتر احساس می‌شود که مدت زمان اندک باقیمانده تا کنکور و حجم کتاب‌ها و منابع درسی پیش‌دانشگاهی…

مرور

یکشنبه 12 مهر 1394

مرور

 

الف) انواع مرور:

مرور می‌تواند به 3 شکل زیر صورت پذیرد:

1- مرور از روی جزوه و کتاب:

در این نوع مرور، داوطلب، مطلب را از منبع اولیه مجدداً مرور می‌کند؛ یعنی کتاب‌ها و منابع درسی پایه را مجدداً مطالعه می‌نماید. یقیناً حتی اگر فقط مطالب مهم و قسمت‌هایی که علامت زده شده نیز مطالعه شوند، باز هم مرور از روی جزوه زمان زیادی را صرف خواهد کرد و اهمیت این موضوع زمانی بیشتر احساس می‌شود که مدت زمان اندک باقیمانده تا کنکور و حجم کتاب‌ها و منابع درسی پیش‌دانشگاهی را نیز در نظر بگیریم.

2- مرور با تست:

می‌توانید با زدن تست، ضمن حفظ آمادگی مطالب مورد مطالعه، آن را مرور کنید؛ اما مرور با تست نمی‌تواند جامعیت مطلب را تضمین کند. یعنی ممکن است بخشی از مطلب یا نکاتی وجود داشته باشند که در مجموعه تست مورد سؤال قرار نگیرد.

مزیت این روش در این است که مدام ذهن خود را به‌کار می‌اندازید و با شیوه‌ی طرح سؤالات در کنکور نیز آشنا می‌شوید ضمن آن‌که به تحلیل مطالب گذشته می‌پردازید. در کنار این مزیت اگر بخواهید فقط به همین روش اکتفا کنید، با نکات و مطالبی مواجه خواهید شد که در مجموعه تست نبوده و بدین ترتیب از قلم افتاده‌اند، چرا که هر چند تعداد و تنوع تستی که می‌زنید زیاد باشد ولی نمی‌تواند تمامی نکات و مطالب مهم موجود در کتاب درسی را پوشش دهد؛ پس به هیچ وجه، فقط به همین روش اکتفا نکنید و کتاب درسی را فراموش ننمایید.


 

3- مرور از روی الگوی یادآوری

(خلاصه‌نویسی):

این نوع مرور، کامل‌ترین و مطمئن‌ترین و نیز سریع‌ترین شکل مرور است. در این نوع مرور، شما باید الگوی یادآوری فصل مورد نظر را در ذهن خود رسم کنید و سعی کنید تمامی قسمت‌ها را یادآوری کنید و اگر نتوانستید بخشی از الگو را یادآوری کنید، باید ابتدا کمی به ذهنتان فشار بیاورید تا گرسنه شود و آن گاه می‌توانید از روی منبع اصلی (جزوه و کتاب) آن را کامل کنید. پس همیشه در هنگام مطالعه، یک خلاصه نویسی صحیح برای خود انجام دهید، به گونه ای که در ضمن خلاصه بودن، سرتیترهای تمامی مطالب را شامل شود و همچنین طوری طراحی شود که با یک نگاه، مطالب را یادآوری نماید و در ذهنتان تصویری از مطلب درسی ترسیم کند. در هنگام مرور، این خلاصه را بخوانید و مبحث به مبحث، موضوع درسی را در ذهن خود تصویر نمایید و تا حد امکان به ذهن خود فشار بیاوردید تا مطالب را به یاد آورید و در صورتی که با مطلبی مواجه شدید که نتوانستید آن را به خاطر بیاورید، آنگاه به مرجع اصلی (کتاب درسی) مراجعه کنید و مجدداً مطلب را مطالعه نمایید.

این کار باعث می‌شود تا شما تمامی مطالب را مرور کنید و مطلبی از قلم نیفتد. البته بعد از مرور الگو، می‌توانید تعدادی تست (به تناسب زمان و مبحث) نیز بزنید.


ب) مراحل صحیح مرور:

اما این که با چه فاصله زمانی، مطالب را مطالعه و مرور می‌کنیم نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، مطالب باید یک روز بعد از رسم الگوی یادآوری (خلاصه نویسی) فصل، مجدداً مرور شوند. تا یک هفته بعد مطالب در حافظه‌ی ما وجود دارد، اما یک هفته بعد باید مجدداً الگو را به روش گفته شده مرور کرد. سومین مرور یک ماه بعد است و اگر مطالب 4 ماه بعد مرور شوند، بیشتر جزییات در حافظه‌ی ما باقی خواهند ماند.

شما می‌توانید برای تنظیم دقیق این فواصل زمانی از یک تقویم استفاده کنید. به این ترتیب که بعد از رسم الگوی یادآوری، در فواصل یک روز، یک هفته، یک ماه و 4 ماه، نام الگویی را که باید مرور کنیم، یادداشت نماییم تا در روز مرور، آن را به طور کامل انجام دهیم.

و اما در خصوص دروس پایه در این مدت زمان باقیمانده تا کنکور، بایستی هر روز بسته به فرصتی که در اختیار دارید، زمانی را برای مرور آن‌ها اختصاص دهید و از روش مذکور در بالا استفاده نمایید؛ ضمن آن‌که در هنگام مطالعه‌ی دروس پیش‌دانشگاهی، هر زمان که با مطلبی مواجه شدید که در خصوص یادآوری دروس پایه‌ی در ارتباط با آن به مشکل برخوردید، آن را به زمان دیگر موکول نکنید و همان موقع، آن را حتماً بخوانید تا مشکل برطرف گردد چرا که در حال حاضر، شما دیگر فرصتی برای اینکه کار را به آینده بیاندازید، در اختیار ندارید و سعی نمایید هر مشکلی را تا فراموش نشده‌است، حل نمایید.

پس با یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی می‌توانید از زمان و فرصت باقیمانده به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید و در غیر این صورت، این گنج پیش رو را (زمان موجود) به راحتی و با هزینه‌ای بسیار زیاد که همان حسرت است، از دست خواهید داد. پس به هوش باشید و امروز به‌پاخیزید تا فردا، حسرت امروز را نخورید.

اگر بخواهید، مسلماً می‌توانید؛ پس با تمام وجود بخواهید تا بتوانید..